Co to jest ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi jest niezbędne, aby dostarczać organom ciała tlen i substancje odżywcze.  

W ciele człowieka krew znajduje się w naczyniach krwionośnych. Są nimi głównie tętnice i żyły. Ciśnienie krwi to ciśnienie, z jakim krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi zależy od siły, z jaką serce pompuje krew do naczyń oraz od elastyczności ścian naczyń krwionośnych.

Serce zazwyczaj kurczy się i rozszerza średnio około 60 - 80 razy na minutę pompując krew pod ciśnieniem przez tętnice, aby dostarczyć organom ciała tlen i substancje odżywcze. Naczynia krwionośne rozgałęziają się coraz bardziej, przybierając w końcu postać drobnej, włosowatej sieci (naczynia włosowate). Tworzą "system rurek" kontrolujący ciśnienie w krwioobiegu, poprzez stawianie odpowiednio mniejszego lub większego oporu strumieniowi przepływającej krwi.

Ciśnienie osiąga najwyższą wartość podczas skurczu serca. To ciśnienie znane jest, jako skurczowe ciśnienie tętnicze. Faza kurczenia się serca, w której ciśnienie krwi podnosi się, jest nazywana skurczem serca. Ciśnienie krwi jest najniższe pomiędzy dwoma kolejnymi uderzeniami serca, to jest kiedy mięśnie serca są odprężone. Ciśnienie krwi w tym punkcie jest nazywane jako rozkurczowe ciśnienie tętnicze. Faza, w której serce jest rozluźnione i ciśnienie krwi zmniejsza się, jest znana jako rozkurcz serca.

Ciśnienie krwi jest mierzone w mmHg (milimetrach słupka rtęci). Wartość skurczowa występuje jako pierwsza, rozkurczowa jako druga. Na przykład: 120/80 mmHg oznacza, że skurczowe ciśnienie krwi wynosi 120 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi 80 mmHg. 1 mmHg to ciśnienie, które wywiera jeden milimetr (mm) rtęci (Hg). W przeliczeniu: 1 mmHg = 0, 00133 bar.