Jak mierzyć ciśnienie krwi?

10 złotych zasad dotyczących pomiaru ciśnienia krwi:

  1. Zawsze dokonuj pomiaru o tej samej godzinie. W ciągu całego dnia człowiek ma ok.100 000 różnych wartości ciśnienia tętniczego krwi, z tego względu pojedyncze pomiary nie są wiarygodne. Tylko regularne pomiary dokonywane o tej samej porze dnia przez dłuższy okres czasu umożliwiają rzeczywistą ocenę ciśnienia krwi. 
  2. Godzinę przed pomiarem nie pal, nie pij alkoholu ani kawy.
  3. Pomiaru dokonuj na siedząco, w pozycji rozluźnionej, po 2-3 minutowym odpoczynku. Nawet spokojna praca „przy biurku” podnosi ciśnienie krwi przeciętnie o około 6 mmHg skurczowo i 5 mmHg rozkurczowo. 
  4. Nie mierz ciśnienia w momencie silnej potrzeby oddania moczu. Pełny pęcherz zwiększa ciśnienie o około 10 mmHg.
  5. Przed pomiarem przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi aparatu do pomiaru ciśnienia krwi. Jego poprawna obsługa gwarantuje właściwą jakość pomiaru i prowadzi do uzyskania dokładnego wyniku.
  6. Jeśli używasz aparatu nadgarstkowego, w czasie pomiaru trzymaj nadgarstek na wysokości serca. W przypadku pomiarów przeprowadzanych aparatem naramiennym mankiet urządzenia jest automatycznie na odpowiedniej wysokości.
  7. Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać ani się poruszać. Mówienie podnosi wartość ciśnienia o około 6-7 mmHg.
  8. Między kolejnymi pomiarami odczekaj przynajmniej minutę, aby pozwolić odpocząć naczyniom krwionośnym.
  9. Zapisuj wartości w dzienniczku ciśnienia krwi. Rejestruj wartości pomiaru razem z opisem zażywanych leków, datą i godziną. 
  10. Dokonuj pomiaru regularnie. Nawet, jeśli wartość ciśnienia się polepszyła, powinieneś kontynuować pomiary.