Nadciśnienie a stres

Stres jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia, dlatego tak ważne jest wypracowanie sposobów radzenia sobie ze stresem.

Stres stanowi odpowiedź organizmu na intensywne bodźce, np. niską temperaturę, hałas, konflikty. Prowadzi to do stymulacji współczulnego układu nerwowego (część autonomicznego układu nerwowego) i uwalniania epinefryny, norepinefryny i kortyzolu (hormonów stresu) z kory i rdzenia nadnerczy. Istnieje "dobry" stres (eustress), który stymuluje aktywności życiowe, oraz "szkodliwy" stres (dystres).

W stanie dystresu, odpowiedź organizmu jest wzmożona, a w przypadku przewlekłej reakcji, może wpływać szkodliwie na przebieg nadciśnienia i miażdżycy. Hałas, presja, pobudzenie, brak uznania otoczenia, strach przed utratą środków do życia, problemy rodzinne lub w pracy, wszystkie te czynniki mogą wyzwalać stres. Reakcja stresowa przygotowuje organizm do trudnej sytuacji. Poziom ciśnienia krwi wzrasta, oddech przyspiesza, serce bije szybciej, a mięśnie napinają się. Kiedy "niebezpieczeństwo" mija, organizm może rozluźnić się i zebrać nowe siły.

Stały stres może wywołać chorobę, więc konieczne jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi, szczególnie ważny jest dostateczny odpoczynek i relaks. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny zadbać, aby mieć dostateczną ilość snu, relaksujące wakacje i sposób spędzania wolnego czasu, a także unikać zdenerwowania i konfliktów w codziennym życiu.

Istnieją różne metody aktywnego zarządzania stresem.