Niskie ciśnienie krwi (Niedociśnienie)

W przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia krwi, niskie ciśnienie nie zagraża życiu i nie powoduje innych potencjalnie groźnych chorób, daje natomiast ochronę przed wieloma chorobami układu krążenia, jak atak serca lub udar mózgu.

Niemniej jednak osoby z niskim ciśnieniem krwi (niedociśnieniem tętniczym) mogą odczuwać dyskomfort z powodu zawrotów głowy, zaburzeń koncentracji i zmęczenia. Ponadto może być również przyczyną zaburzonej sprawności umysłowej - zdrowe osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą mieć problemy z koncentracją i mogą reagować wolniej. 

Tak zwane podstawowe niedociśnienie jest najczęstszą formą niskiego ciśnienia krwi i nie zostało sklasyfikowane jako choroba. Występuje głównie u młodych kobiet i ma charakter dziedziczny.

Niskie ciśnienie krwi jest definiowane tylko przez osiągane wartości, a nie przez choroby jakie wywołuje. Światowa Organizacja Zdrowia WHO określiła wartość ciśnienia krwi jako niskie (niedociśnienie tętnicze) poniżej 100/60 mmHg u kobiet i mniej niż 110/70 mmHg u mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że różne osoby mogą indywidualnie oceniać swoje samopoczucie w odniesieniu do tych wartości. Osoby szczególnie wrażliwe mogą cierpieć z powodu zawrotów głowy i uczucia pustki w głowie.