Nadciśnienie a używki

Nie martw się: Nie musisz rezygnować ze wszystkich używek, jeśli cierpisz na nadciśnienie. Nie ma nic złego w umiarkowanym spożyciu kawy (do trzech filiżanek dziennie) oraz sporadycznym wypiciu kieliszku wina. Należy jednak zaprzestać palenia tytoniu.

 

Alkohol

Przez długi czas alkohol był ulubioną i społecznie akceptowaną używką.

Nie ma nic złego w umiarkowanym spożyciu alkoholu, jednak zbyt duże jego ilości są szkodliwe dla zdrowia. Alkohol uszkadza układ nerwowy, wątrobę, zaburza metabolizm i może prowadzić do ciężkiego nadciśnienia. Ponadto alkohol zawiera dużo kalorii (7 kcal/g), przyczyniając się do powstania otyłości. Podczas stosowania leków przeciwnadciśnieniowych, alkohol może prowadzić do szybkiego zmęczenia, co podczas prowadzenia samochodu może znacznie wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

 

Nikotyna

Każdy wie, że palenie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia. Szczególnym ryzykiem obarczone są osoby palące cierpiące na nadciśnienie.

Ryzyko ataku serca jest u nich dwukrotnie większe, niż u niepalących osób chorych na nadciśnienie. Każdy wypalony papieros zwęża naczynia krwionośne, podwyższa ciśnienie krwi i sprzyja zwapnieniu ścian naczyń. Nie wystarczy ograniczyć palenie, koniecznie trzeba zaprzestać tego całkowicie.

Jakie są zalety rzucenia palenia?

 

Kawa i herbata

Wbrew powszechnym przekonaniom, umiarkowane spożycie kawy (do trzech filiżanek dziennie) nie prowadzi do nadciśnienia. Po wypiciu filiżanki kawy może rzeczywiście nastąpić niewielki wzrost ciśnienia krwi. Jednakże wzrost ten jest krótkotrwały i bezpieczny. Osoby cierpiące na bardzo wysokie ciśnienie krwi powinny zachować ostrożność pijąc kawę. Nie ma nic złego w piciu czarnej herbaty.

Nadciśnienie a odżywianie