Terapia lekowa w leczeniu niedociśnienia

Kilka grup substancji czynnych może nieznacznie podwyższyć ciśnienie krwi i dzięki temu złagodzić dolegliwości wynikające z niskiego ciśnienia, np. może zapobiec zawrotom głowy. Jednak każda terapia lekami niesie ze sobą ryzyko niepożądanych działań (takich jak wysokie ciśnienie). Z tego powodu należy spróbować zmniejszyć dolegliwości związane z niedociśnieniem przede wszystkim poprzez środki niemedyczne.

Środki sympatykomimetyczne

Leki tej grupy należą do najczęściej stosowanych w leczeniu niskiego ciśnienia tętniczego. Działając podobnie do hormonów adrenaliny i noradrenaliny, zwiększają dopływ krwi do serca i stymulują jego pracę. Możliwe efekty uboczne obejmują, między innymi, zbytnie przyspieszenie pracy serca, zaburzenia jego rytmu i zaburzenia opróżniania pęcherza. Środki sympatykomimetyczne nie powinny być stosowane w przypadku niedokrwienia serca, jaskry, powiększania gruczołu krokowego, nadczynności tarczycy, w trakcie pierwszego trymestru ciąży i w przypadku zawodowego uprawiania sportu (mogą dać pozytywny wynik w teście na obecność dopingu). Ta grupa leków obejmuje etylefrynę, metylosiarczan amezynium, midodrynę, norfenefrynę, foledrynę i oksylofrynę.

Fludrokortyzon

Fludrokortyzon jest syntetycznie wytwarzanym hormonem kory nadnerczy (mineralokortykoid), który reguluje wydalanie soli i wody przez nerki, powodując tym samym wzrost objętości i ciśnienia krwi. Fludrokortyzon jest stosowany szczególnie przez pacjentów, którzy mają problemy krążeniowe w trakcie wstawania i u których tętno nie wzrasta wystarczająco w celu wyrównania ciśnienia (niedociśnienie ortostatyczne.

Dihydroergotamina

Dihydroergotamina jest zwana „zwężaczem naczyń”, gdyż działa obkurczająco na duże żyły. Dzięki temu poprawia dopływ krwi do serca i zapobiega problemom krążenia w czasie wstawania. Stosowana szczególnie w przypadku niedociśnienia ortostatycznego, jednego z najczęstszych problemów krążeniowych powodujących omdlenia.

Erytropoetyna

Erytropoetyna  (epoetyna alfa lub epoetyna beta) jest hormonem, który pobudza dojrzewanie czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym. Erytrocyty zapewniają transport tlenu we krwi. U pacjentów z poważnym ortostatycznym niedociśnieniem tętniczym, którzy nie reagują na inne leki, erytropoetyna może zmniejszyć dolegliwości.

Co to jest niedociśnienie?