Możliwe uszkodzenia serca spowodowane nadciśnieniem

Nieleczone nadciśnienie może powodować różne uszkodzenia serca.

Im wyższe ciśnienie krwi, tym silniej serce (lewa komora) musi pracować, pompując krew do tętnicy głównej (aorty). Dostosowując się do wzrastającego obciążenia, mięsień serca pogrubia się (przerost mięśnia sercowego), a pomiędzy jego włóknami rozrasta się tkanka łączna. Na skutek tych zmian w budowie, mięsień serca staje się mniej elastyczny, co pacjenci chorujący na nadciśnienie odczuwają poprzez częściej pojawiającą się zadyszkę podczas wysiłku fizycznego. Powstaje tzw. „serce nadciśnieniowe”.

Kolejny problem stanowi niewystarczający w stosunku do rozrostu mięśnia sercowego przepływ krwi. Wysokie ciśnienie często wiąże się z pogorszonym funkcjonowaniem drobnych tętnic w mięśniu sercowym (mikroangiopatia), przez co dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do głębszych warstw tkanki mięśnia sercowego może być zagrożone. W związku z tym pacjenci z nadciśnieniem często odczuwają ból w klatce piersiowej. Jeśli nadciśnienie pozostaje nieleczone, rozwija się przewlekła niewydolność serca z powiększeniem komór serca.

Co więcej, nadciśnieniowe uszkodzenie serca bardzo często powiązane jest z arytmią (zaburzenie rytmu pracy serca) w postaci tzw. dodatkowych skurczów oraz z migotaniem przedsionków. Nadciśnienie powoduje również stwardnienie tętnic (miażdżycę), natomiast miażdżycowe zmiany w tętnicach wieńcowych stanowią główny czynnik ryzyka choroby wieńcowej z bólem w klatce piersiowej (angina pectoris), a w konsekwencji także zawału serca.

Konsekwencje nadciśnienia